Jak wybrać kapcie domowe? - Praktyczne porady - czytaj na moodni.pl

Hania
Jak wybrać kapcie domowe? - Praktyczne porady - czytaj na moodni.pl

Kapcie domowe, spędzamy w nich dużo czasu więc powinny być wygodne i dobrej jakości. Czym kierować się przy zakupie pantofli domowych?

Pantofle domowe to taki osobliwy temat. Każdy je ma, ale mało kto specjalnie skupia na nich uwagę. W czasie pracy często marzy nam się tylko odpoczynek, wracamy do domu, pierwsze co to wskakujemy w kapcie. Siadamy na wygodnym fotelu i również towarzyszą nam kapcie.

Na co dzień w mieszkaniu warto chodzić w kapciach, które chronią nasze stopy przed urazami.

Produkt jest tani, trzeba go co jakiś czas wymienić dla zachowania higieny.

W kapciach spędzamy sporo czasu, warto zatem wybrać takie, które będą dla nas najwygodniejsze.

Na co zatem zwrócić uwagę?

1. Pora roku.

Wybór pantofli zależy od pory roku. W miesiącach chłodnych trzeba wybrać jakieś ciepłe pantofle, wyścielone kożuszkiem lub wykonane z filcu. W takim obuwiu stopy rozgrzeją się i nie wystygną w brzydkie, mroźne dni.

Wiosną i latem najlepiej wybrać lżejsze kapcie, z odkrytym palcem takie jak klapki. W takich kapciach stopy będą miały dobry przepływ powietrza, stopy będą oddychać, nie będą się grzały, nie będzie nam za gorąco.

2. Materiał wykonania.

Przede wszystkim polecam pantofle ze skóry naturalnej lub pantofle tekstylne z przewiewnych materiałów.

Pantofle skórzane dobrze wentylują, wchłaniają wilgoć więc stopa czuje się świeżo. Skóra naturalna jest przyjazna dla skóry człowieka, nie powoduje odparzeń, dobrze się układa na stopie, chociaż czasami bywa sztywna i potrafi obetrzeć, zanim zmięknie, z biegiem czasu stają się najbardziej komfortowe.

Wbrew pozorom skóra naturanla jest bardziej ekologiczna niż jakiekolwiek materiały spóropodobne. Dlaczego? Otóż pantofle robione są ze skór odpadowych, pozostałych np. po produkcji mięsa, mebli, kurtek itd. Jest to skóra, która albo zostanie użyta, albo wyrzucona. A nawet jeśli zostaje wyrzucona to procesy utylizacji są o wiele krótsze i prostsze, skóra rozkłada się szybko w ciągu kilku lat.

W ogóle odradzam wszelkie pantofle i buty z tworzywa sztucznego, zwłaszcza jeśli widać jego niską jakość. Dobrą skórę sztuczą trudno odróżnić od naturalnej, ale taka jeszcze może okazać się użyteczna. Tworzywa sztuczne, derma, skaj są mniej trwałe od skóry naturalnej, mogą uczulać, nie wentylują przez co stopa się poci i może przyczynić się do powstawania chorób, trzeba je często wyrzucać więc gromadzimy sporo śmieci, a rozkład trwa kilkaset lat.

Alternatywą są jeszcze pantofle z tkaniny, często jest to bawełna, len, welur, frota. Kapcie tekstylne są lekkie, miękkie i dobrze się noszą. Zwykle również są przewiewne, i choć naturalne jest, że mogą się zapocić szybciej niż skóra to możemy je wyprać. Kupując pantofle tekstylne trzeba sprawdzić metkę - czy mają jakiekolwiek badania. Otóż może się okazać, że zamiast bawełny kupujemy słabą poliestrową imitację, lub jakieś szkodliwe tworzywo.

  1. Kapcie skórzane profilowane www.goralka.net
  2. Kapcie skórzane góralskie na klinie skóra świnkowa www.goralka.net
  3. Pantofle klapki odkryte BIO Adanex www.goralka.net
  4. Pantofle klapki odkryte BIO Adanex www.goralka.net

3. Podeszwa.

Pantofle domowe do codziennego użytkowania powinny mieć odpowiednią i wytrzymałą podeszwę. Największą popularnością cieszy się styrogum, jest to guma odpowiednio miękka i antypoślizgowa. O jakości podeszwy często świadczy cena - tanie kapcie mają o połowę tańszą podeszwę, ale taki spód jest słaby, szybko się ugniata i ściera.

Wysoką jakością i długą użytecznością wyróżniają się spody PU (jak np. w pantofle Adanex, Befado). Przypominają plastik, ale są elastyczne, nie pękają, mają również dobrą przyczepność do podłoża.

Spody antypoślizgowe mogą być tematem spornym, nigdy nie są na tyle przyczepne, aby uchronić nas przez pośliznięciem się na rozlanej wodzie, śliskich płytkach, czy przy nieuważnym stąpaniu.

W sprzedaży występują również inne podeszwy, np podeszwa skórzana czy podeszwa filcowa. Ta ostatnia znajduje zastosowanie w szczególności w mieszkaniach z podłogą wyłożoną panelami, ponieważ nie zostanie ona porysowana. Plusem podeszwy filcowej jest to, że jest lekka, nie klapie, chodzi się w niej cicho więc nie przeszkadzamy domownikom lub sąsiadom piętro niżej.

4. Wysokość.

Najlepsze i najbardziej komfortowe są kapcie z niewielkim obcasem około 2 cm pod piętą. Jest to optymalna wysokość, aby amortyzować stopę, dzięki czemu nie tłuczemy piętą o podłogę i nie uszkodzimy sobie w ten sposób pięty. 2 cm pozwala zachować stabilność, nie są to wysokie kapcie, napewno nie są wywrotne.

5. Wkładka pod stopą.

Dbając o zdrowie zadbajmy również o stopy, a przy tym o to, aby nasze codzienne pantofle były profilowane. Wkładki profilowane występują zarówno w kapciach skózanych jak i tekstylnych, musimy jedynie na to zwrócić uwagę. Takie kapcie kosztują tylko parę groszy więcej, a mają znacznie lepszy wpływ na kształtowanie sylwetki.

6. Kształt i tęgość.

Czasami możemy znależć kapcie o różnym kształcie podeszwy np. węższa lub szersza, zaokrąglona (trójkątna) lub kwadratowa. Aby o tym zdecydować przyjrzyjmy się swojej stopie, jeśli mamy wystające dwa palce to stopa lepiej ułoży się na podeszwie zwężonej zaokrąglonej. Jeśli mamy w miarę równe palce i układają się szeroko to najlepsze będą kapcie z podeszwą kwadratową.

W kapciach ciężko znaleźć inne rodzaje tęgości niż standardowa, ale dostępne są kapcie np. na szerszą stopę z wszytą gumą w cholewce lub z regulacją, zaopatrzone w klamrę lub rzepy.

7. Rozmiar.

Przy wyborze rozmiaru trzeba zwrócić uwagę na

  • fason - kapcie z pełną piętą i krytymi palcami powinny mieć wkładkę około 0,8-1 cm większą od długości stopy, klapki odkryte mogą mieć wkłądkę nieznacznie dłuższą
  • długość stopy i długość wkładki - długość wkładki powinna być nieco większa od długości stopy, w zależności od fasonu buta. W opisie produktu zwykle podana jest tabela rozmiarów, różni producenci mają różne długości wkładek więc należy to uwzględnić
  • tęgość własnej stopy - jeśli stopa jest nieco tęższa to nie zaszkodzi wybrać jeden rozmiar wyższy, długość wkładki będzie nieznacznie większa, a szerokość może być nieco obszerniejsza i tym samym lepsza.

8. Kolor.

Kolorystyka czasami nie jest tak bardzo istotna, ale dobrze jest przede wszystkim pomijać kolory, który nie znosimy. Zawsze to milej nam będzie otaczać się ulubionymi barwami, takimi które poprawią nam samopoczucie.

  1. Pantofle skórzane profilowane góralskie folk www.goralka.net
  2. Pantofle klapki regulowane z gumą BIO Adanex www.goralka.net
Blog Comments powered by Disqus.