Słów kilka o technikach laminacji - Porady domowe, firmowe

Witek
Słów kilka o technikach laminacji - Porady domowe, firmowe

Laminacja - przydatny proces do laminowania dokumentów.

Laminator to urządzenie coraz bardziej powszechne nie tylko w przestrzeniach biurowych, ale także coraz częściej w prywatnych domach. Zanim opiszemy podstawowe techniki laminacji warto zdefiniować ten proces. A więc laminowanie to proces uszlachetnienia wydruku poprzez nałożenie folii zabezpieczającej określoną pracę przed działaniem czynników zewnętrznych. Wiemy już czym jest laminacja – poznajmy zatem jej wszystkie techniki.

Laminacja płynna.

Laminacja płynna jest najtańszym, a zarazem najmniej wydajnym sposobem zabezpieczenia wydruku. Metoda ta polega na nanoszeniu cienkiej – płynnej warstwy laminatu na papier przy użyciu specjalnego wałka. Do przeprowadzenia tego procesu trzeba mieć ogromne doświadczenie, bowiem nawet najdrobniejszy błąd doprowadzi do chropowatości, grudek oraz innych defektów.

Laminacja na gorąco.

Jest to technika nadająca się wyłącznie do wykonywania wydruków z termicznie trwałymi farbami. Do tej metody niezbędny jest wspomniany na wstępie laminator. Urządzenie posiada rozgrzany wał, który uaktywnia zawarty w folii klej – ten zaś w fazie kolejnej przywiera do wydruku.

Laminowanie na zimno.

Ostatnią metodą laminowania jest wykorzystywanie laminatora do laminacji na zimno. Metoda ta różni się od poprzedniej wyłącznie faktem, iż specjalny wałek stanowiący wyposażenie urządzenia nie posiada grzałki, a w efekcie nie osiąga wysokiej temperatury.

Blog Comments powered by Disqus.