Komputer stacjonarny czy laptop? Co wybrać do domu lub małej firmy?

Kasia
Komputer stacjonarny czy laptop? Co wybrać do domu lub małej firmy?

W dzisiejszych czasach więcej osób wybiera laptop niż komputer stacjonarny, zwłaszcza jeżeli poszukuje dobrego sprzętu do pracy. Czy oznacza to jednak, że pecety całkowicie wyszły z użytku? Oczywiście nie, a co więcej, czasem bardziej opłaca się kupić właśnie stacjonarkę. Zobaczcie sami, co bardziej przyda się Wam i sprawdźcie, jakie są zalety laptopów, a jakie komputerów stacjonarnych.

Laptop

Jeżeli interesuje Cię ekwipunek do prac biurowych, polegających głównie na sprawdzaniu poczty oraz serwowaniu po internecie i tworzeniu dokumentów tekstowych, laptop może okazać się tańszą i lepszą opcją. Jego główną zaletą jest mobilność, dzięki której możesz sprzęt zabrać ze sobą w dowolne miejsce. To duży plus dla wielu biznesmenów, wyjeżdżających na urlop, chcących utrzymać ciągły kontakt z klientami.

Mimo stosunkowo lekkiej wagi nie zawsze korzystanie z laptopa jest komfortowe. Przenośne komputery mają to do siebie, że lubią się szybko nagrzewać, a to oznacza, że trzymanie go na kolanach może być uciążliwe. Jeżeli chcemy korzystać z laptopa systematycznie, w biurze lub domu, lepiej przygotować sobie specjalne miejsce na ten sprzęt.

Choć w sklepach znajdziemy sporo laptopów dobrej jakości, z reguły są one raczej mniej trwałe niż komputery stacjonarne. Problem pojawia się również w przypadku awarii lub wymiany podzespołów, które w wielu przypadkach są przylutowane na stałe. Zdarza się, że zamiast naprawiać produkt, korzystniej jest kupić nowy model.

Komputer stacjonarny

W wielu przypadkach warto pokusić się o komputer stacjonarny, zwłaszcza jeżeli poszukujemy czegoś nie tylko do tworzenia dokumentów, ale również gier czy projektów graficznych. Cały zestaw stacjonarny będzie zapewne droższy od laptopa, zakładając, że musimy dokupić nowy monitor, myszkę i klawiaturę, jednak sprzyja również wygodzie pracy. Nie tylko możemy cieszyć się większym ekranem, ale ułożenie komputera przy biurku zmusza nas do pracy w pozycji wyprostowanej, dzięki czemu nasz kręgosłup tak bardzo nie cierpi.

W większości przypadków komputery stacjonarne są szybsze, mają też więcej pamięci RAM oraz możliwość podłączenia większej ilości dysków przenośnych. W stacjonarkach możemy liczyć również na bardziej rozbudowaną kartę graficzną, a w miarę potrzeb na jej szybką wymianę, co jest dodatkowym atutem dla graczy. Możliwość prostej zamiany dotyczy wszystkich podzespołów, co sprawia, że desktop jest często prostszy w ulepszaniu lub naprawie.

Jak widać i jeden, i drugi sprzęt ma swoje zalety i wady. Warto wybrać produkt, który sprawdzi się w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy stworzyć listę za i przeciw oraz określić, do czego komputer będzie nam potrzebny.

Blog Comments powered by Disqus.