Wygodne łóżko, marzenie każdej pary - porady i przemyślenia Moodni.pl

Wygodne łóżko, marzenie każdej pary - porady i przemyślenia Moodni.pl

Sen jest bardzo ważnym aspektem zdrowego funkcjonowania, a żeby się dobrze wyspać trzeba m. in. mieć dobre łóżko.

Gdy śpi się samemu to problem zwykle wydaje się mniejszy, aczkolwiek można już wtedy poznać komfort spania na innych rodzajach pościeli. O wyborze sypialni przede wszystkim decyduje wielkość pomieszczenia i cena.

Jeśli nie mamy dużej przestrzeni to musimy wybrać pościel składaną, typu kanapa, wersalka sofa. Łóżka składane mają taki plus, że można do nich schować pościel i w ciągu dnia wygodnie na nich siedzieć. Optymalne wymiary i waga pozwalają je przesywać w każdej chwili ułatwiając sprzątanie.

O jakości będą decydowały użyte materiały tworzące stelaż i wypełnienie. W moim domu rodzinnym była taka kanapa rozkładana, która po kilku latach pod wpływem codziennych naprężeń utraciła swoje właściwości i po prostu pękła na środku. Prawdopodobnie konstrukcja wykonana była ze słabego surowca.

Wybierając kanapę ważne jest, aby rozezać się w materiałach wypełniających wnętrze oraz w obiciu. Materiały te powinny przepuszczać powietrze. Wypełnienie najszęściej zrobione jest z pianki, sprężyn kieszeniowych lub bonelowych, z czego najlepsze są sprężyny kieszeniowe, ponieważ charakteryzują się punktową sprężystością, są odpowiednio twarde i elastyczne. Im grubsze wypełnienie tym będzie wygodniejsze. Przy tym należy jeszcze sprawdzić czy kanapa posiada odpowiednie certyfikaty, gwarantujące zastosowanie nieszkodliwych substancji.

Zdecydowanie odradzam historyczne już wersalki z wkładem sprężynowym, które dostarczały niemiłych wrażeń, szeleściły, sprężyny czasami pękały i wystawały, po jakimś czasie wgniatały się tworząc dolinę. Dzisiejsze wypełnienia kieszeniowe sprężynowe nie mają już z tym wiele wspólnego, są wygodne i ciche.

Kanapy można kupić w różnych przedziałach cenowych, zapewne są tańsze od łóżka, ale cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Słabą kanapę trzeba będzie wymienić za kilka/kilkadziesiąt lat, a solidne łóżko drewniane można nazwać długowiecznym.

Łóżka mogą być wykonane z płyty meblowej lub drewna naturalnego. Zdecydowanie naturalne drewno będzie trwalsze, ale i droższe. Jakość płyty meblowej głównie zależy od jej grubości, ale występują różne rodzaje płyt i każda odznacza się inną charakterystyką: wiórowa, pilśniowa, z klejonego drewna, z litego drewna, typu MDF pokryta folią PVC lub lakierowana, z których ta ostatnia jest najtrwalsza.

Jeśli w życiu pojawia się druga połowa, to na dotychczasowym małym łóżku ciężko się wyspać. Tak spaliśmy przez kilka lat na małym łóżku, w ciasnym pokoju, dopóki się nie przeprowadziliśmy. Zmiana sypialni na większą sprawiła, że bez wachania zamówiliśmy w poblidkim sklepie meblarskim łóżko o wymiarach 160x200 cm. Przez tyle lat marzyło nam się takie wielkie łoże, ale niestety decyzja okazała się nie do końca przemyślna i skalkulowana.

W dużym pokoju bez problemu zmieści się duże łóżko, ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę inne elementy wyposażenia, jak np. szafa, stolik, komoda, toaletka, miejsce pod oknem, itp. Planując tak wielki zakup należy wsześniej wszystko przestrzennie rozplanować co do centymetra. Tymczasem do ładnego wystroju brakuje mi 10 cm, aby łóżko zmiesciło się w najbardziej odpowiednim miejscu. W efekcie łóżko musi stać na samym środku.

Potrzeby rządzą ludźmi, czasem nie zastanawiamy się nad efektem naszych decyzji, a łóżko krótsze o 10 cm różnicy wielkiej by nie zrobiło. Zatem pamiętajcie, zanim podejmiecie jakiekolwiek zakupy, rozplanujcie wszystko dokładnie w pomieszczeniu.

I tak mamy piękne, solidne łóżko z naturalnego drewna sosnowego, w wybranym kolorze zgodnie z wystrojem sypialni. Główny cel osiągnięty, myślę że takie łóżko posłuży jeszcze innym pokoleniom, o ile będą mieli wolę przyjąć taką darowiznę.

Kolejny krok to materac....

Ale teraz już dobrej nocy :)

Blog Comments powered by Disqus.