Wybór dobrego żelazka – krok drugi: stopa żelazka

Kasia
Wybór dobrego żelazka – krok drugi: stopa żelazka

Pisałam ostatnio o tym, jak wybrać dobre żelazko ze względu na przewody. W tym artykule przyjrzę się bliżej stopie żelazka. Nie wszyscy wiemy, że jest to bardzo ważne przy wyborze, a jednak warto znać materiały, z jakich wykonane są stopy żelazka, gdyż to od nich zależy, czy będzie nam się wygodnie pracowało.

Żelazko ze stopą stalową

Jest to jedna z najtańszych stóp, charakteryzuje się przeciętnym poślizgiem, jest trudna w czyszczeniu. Prasując żelazkiem z taką stopą, należy uważać na części metalowe oraz guziki, gdyż może zostać łatwo zarysowana. Jej główną zaletą jest szybkość nagrzewania.

Żelazko ze stopą z teflonu i aluminium

Wyróżnia się dobrym poślizgiem, jednak również łatwo ją zarysować, dlatego trzeba prasować ostrożnie. Zaletą stopy teflonowej jest ograniczenie tzw. wyświecania się tkanin, co sprawia, że można nim prasować każdy materiał.

Żelazko ze stopą ceramiczną

Stopa ceramiczna gwarantuje łatwy poślizg i komfort prasowania. Jest wytrzymała, jednak problematyczna w czyszczeniu.

Żelazko ze stopą emaliowaną

Charakteryzuje się bardzo dobrym poślizgiem, zapewnia komfort prasowania. Jej główną wadą jest niska wytrzymałość, stopy emaliowane szybko się niszczą, są również trudne w czyszczeniu.

Żelazko ze stopą szafirową i tytanową

Trwałe i odporne na zarysowania, wyróżniają się dobrym poślizgiem. Są to stopy wysokiej jakości, które zapewniają także komfort czyszczenia.

Żelazko ze stopą granitową

Podobnie jak stopy opisane powyżej, charakteryzuje się wysoką jakością. Zapewnia dobry poślizg, jest bardzo wytrzymała i prosta w czyszczeniu.

Zdjęcie: redcoon.pl

Blog Comments powered by Disqus.