Tani komputer do domu lub biura 2018 - Porady domowe forum

Tani komputer do domu lub biura 2018 - Porady domowe forum

Dla prostych i typowych zadań biurowych nie potrzebujemy wydawać dużych pieniędzy na komputer. Jeżeli nasza praca ogranicza się do pracy z pakietem biurowym, programem pocztowym, programem księgowym jak Subiekty czy Optima lub jakąś prostą aplikacją do obsługi klientów na stanowisku albo jeżeli większość czasu pracy spędzamy w przeglądarce internetowej to zwykle wystarczy do takich zadań nawet najtańszy komputer.

Jeżeli chcemy wydać za kompletny komputer mniej niż 1000 zł to generalnie powinniśmy szukać komputera używanego lub zadowolić się komputerem typu Stick. Obydwa te rozwiązania mają jednak pewne wady.

Komputery używane, poleasingowe zwykle oferują dosyć dobrą moc obliczeniową ale pracowały one często przez kilka lat, codziennie przez wiele godzin co może skutkować niemiłą niespodzianką po roku czy dwóch np. w postaci zużytych kondensatorów, awarii zasilacza, awarii dysku twardego, wentylatory w zasilaczu i na CPU mogą być zużyte i dosyć głośne itp... Jednostki poleasingowe mają jednak taką zaletę, że jak wspomniałem wcześniej maja dobre parametry. Za kwotę ok 700 zł znajdziemy komputery wyposażone w procesor Intel Core i5 (drugiej lub trzeciej generacji) z 4 GB a czasami nawet z 8 GB pamięci ram DDR3 do tego są on często wyposażone również w legalny system operacyjny Windows 7 lub 10 z licencją dla komputerów odnowionych (refubrished) oraz napęd lub nagrywarkę CD/DVD. W wyposażeniu brakuje zwykle karty Wi-Fi, więc jeżeli z takiej sieci zamierzamy korzystać to musimy zakupić odpowiednią kartę rozszerzeń np. TP-Link wi-fi.

Intel Compute Stick

Komputery typu Stick (np. Intel Compute Stick, Kiano SlimStick 2.0) to koszt ok 400-500 zł co jest kwotą bardzo niską jak za nową jednostkę. Za taką kwotę otrzymamy legalny system Windows 10 i dysk SSD oraz niesamowicie kompaktowe wymiary, niewiele większe niż standardowy pendrive który możemy wpiąć bezpośrednio do monitora. Komputery takie mogą okazać się wystarczające dla bardzo prostych i niewymagających zadań. Dużym ograniczeniem może okazać się bardzo mała ilość pamięci RAM (tylko 2 GB) co może objawić się już przy otwarciu kilku kart w przeglądarce internetowej. Również procesor może bardzo szybko złapać zadyszki jeżeli będziemy potrzebowali otworzyć duży plik z pakietu biurowego lub pdf. Co ciekawe odczucia w posługiwaniu się takim komputerem mogą być przeciętnie bardzo pozytywne, choćby za sprawą dysku SSD komputer i aplikacje będą uruchamiać się znacznie szybciej niż w przypadku zwykłego komputera z dyskiem HDD. Dodatkową zaletą takich komputerów jest zwykle wbudowane wi-fi oraz Bluetooth.

Nowe komputery to wydatek minimum około 700 zł (np. HP 280 G1 MT [L3E09ES]). W zasadzie jedyną zaletą takiego gotowca jest możliwość rozbudowy. Mamy tutaj procesor Celeron, który powinien być wystarczający dla przeciętnego użytkownika oraz 4 GB pamięci RAM DDR3. Jeśli potrzebujemy dosyć dużo miejsca na dane to tutaj mamy go 500 GB w przeciętnym komputerze poleasingowym jest często 250 GB. Zależnie jak na to patrzeć, a to jest serwis systemd.pl, więc patrzymy na to pozytywnie :) zaletą może być brak systemu operacyjnego. Jeśli nasza praca ogranicza się do obsługi przeglądarki internetowej, programu pocztowego i pakietu biurowego to nie ma sensu dopłacać do systemu operacyjnego Windows jeżeli możemy zainstalować jedną z przyjaznych dla użytkownika dystrybucji Linuxa (Ubuntu, Mint, SUSE, Manjaro, ZorinOS).

Jeżeli mamy do wydania ok 1200 zł to ciekawą propozycją będzie Lenovo V520s SFF (10NM001YPB). Komputer ma bardzo przyjemną i kompaktową obudowę SFF (Small Form Factor) jego wymiary to tylko 34 x 29 x 9 cm. Posiada 4 GB pamięci RAM DDR4 (2400 a więc dużo szybszą pamięć od poprzedniej propozycji). Komputer posiada również bardzo mocną zaletę w postaci procesora Intel Pentium G4560 (2 rdzenie, 4 wątki, 3.5 GHz). Do tego Napęd DVD, 6 portów USB 3.0, Wbudowany czytnik kart pamięci (Memory Stick, SD) oraz Mysz i Klawiatura w zestawie. Jeżeli pracujemy z dużymi plikami PDF lub dużymi arkuszami kalkulacyjnymi, komputer powinien spełnić nasze oczekiwania. W tym przypadku również w zestawie brak systemu operacyjnego, więc jeżeli chcemy system od Microsoftu to musimy przygotować się na spory dodatkowy wydatek: Windows 10 Home to koszt ok 390 zł.

Za ok 1700 zł możemy nabyć HP 290 MT G1 (1QN39EA). Jest to propozycja bardziej nowoczesna, obudowa typu Mini Tower zawiera świetny procesor Intel Pentium G4560, 4 GB RAM DDR4, 4 x USB 3.0, 4 x USB 2.0 oraz nagrywarkę DVD, czytnik kart pamięci SD, SDHC, SDXC. W tej cenie otrzymujemy już zainstalowany system Windows 10 w wersji PRO. Istotną zaletą jest obecność na płycie głównej gniazda M.2, dzięki niemu możemy za kilkaset złotych znacząco przyspieszyć działanie komputera za pomocą dysku szybkiego SSD w formacie M.2.

Źródło: systemd.pl/hardware/tani-komputer-do-biura-2018

Blog Comments powered by Disqus.