Jak wybrać dobry klimatyzator? Poznaj rodzaje i zdecyduj co kupić

Kasia
Jak wybrać dobry klimatyzator? Poznaj rodzaje i zdecyduj co kupić

Zbliżają się letnie upały, dla mnie jest to okres nie do wytrzymania. Wysoka temperatura, duchota i cały ten ogólny tropikalny klimat sprawiają, że czuję się ospała i nie mam chęci na nic. To właśnie dlatego zastanawiam się nad kupnem klimatyzatora do mieszkania. Kilku sąsiadów już zdecydowało się na taki zakup i bardzo chwalą sobie swoją decyzję.

Przeglądając ofertę klimatyzatorów, znalazłam całe mnóstwo produktów przenośnych i stacjonarnych w różnych cenach. Wybór jest naprawdę trudny, postanowiłam więc stworzyć listę porównawczą obu typów.

Klimatyzator przenośny

Klimatyzatory przenośne polecane są do mieszkań, ze względu na ich mobilność, dzięki której możemy korzystać z nich w pomieszczeniu, w którym jest to najbardziej potrzebne. Nie musimy martwić się ich męczącym montażem, są stosunkowo tanie i nie zabierają dużo miejsca.

Główną wadą takich klimatyzatorów jest ich głośna praca. Takie urządzenie niestety słychać i czasami może być przeszkodą w odpoczynku lub pracy w domu. Klimatyzatory przenośne charakteryzują się również słabą wydajnością, a więc ochłodzą tylko niewielki obszar. Co więcej, pomimo ich mobilności, w niektórych modelach i tak konieczne jest stosowanie rur.

zdjęcie: zadowolenie.pl

Klimatyzator stacjonarny

Klimatyzatory stacjonarne są znacznie bardziej wydajne i potrafią schłodzić większy obszar. Niestety, w tym przypadku wymagany jest montaż, który bywa problematyczny i najlepiej wykonywać go jeszcze na etapie budowy domu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, możemy liczyć na naprawdę dobrą instalację chłodzącą.

Klimatyzatory stacjonarne poleca się szczególnie do dużych domów jednorodzinnych. Są ciche, posiadają sporo funkcji dodatkowych i mają wygodne opcje regulowania temperatury. Przy takim urządzeniu trzeba się jednak liczyć także z wyższym kosztem.

Ile kosztuje klimatyzator do domu?

Modele przenośne znajdziemy w przedziale cenowym od 200 zł do ok. 1000 zł.

Systemy klimatyzacyjne to wydatek ok. 5 000 zł, jednak w tym przypadku należy doliczyć pełen montaż oraz koszt samego urządzenia, które jest większe i posiada znaczną ilość opcji.

Dla mnie sprawa jest prosta, mieszkam w bloku, a więc najlepszą opcją będzie dla mnie klimatyzator przenośny. Jest to urządzenie, na które mnie stać, a myślę, że moc chłodzenia takiego mobilnego sprzętu w zupełności wystarczy, aby nieco oziębić letnią atmosferę.

Blog Comments powered by Disqus.