Jak skutecznie i ekonomicznie dobrać odpowiednią żarówkę?

Witek
Jak skutecznie  i ekonomicznie dobrać odpowiednią żarówkę?

Oświetlenie odgrywa ważną rolę nie tylko w komforcie codziennego funkcjonowania, ale także wpływa na nasze samopoczucie. Dobór odpowiedniego oświetlenia nie należy do najprostszych zadań, dlatego z pomocą wielokrotnie przychodzą specjaliści i architekci wnętrz. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru oświetlenia?

Który wariant żarówki wybrać?

Każda z wariantów posiada swoje specyficzne i indywidualne właściwości.

Tradycyjne żarówki wolframowe występują w atrakcyjnych cenach, zaś ich białe światło daje mnóstwo dodatkowego ciepła. Do wad tego rodzaju żarówek należy niestety zaliczyć ich krótki czas działania oraz wysoki pobór energii elektrycznej.

Dla osób pragnących zaoszczędzić doskonałym wyborem mogą być popularne świetlówki. Jest to propozycja nader ekonomiczna, bowiem występują one w niskich cenach i pobierają minimum energii. Wadą może się okazać fakt, iż negatywnie wpływają na nasze zdrowie – zwłaszcza wzrok, który przebywając w tego rodzaju oświetleniu słabnie i się męczy prowadząc do zaczerwienień oczu.

Wszystkie – pozytywne aspekty łączy w sobie natomiast oświetlenie typu LED. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ekologiczne oraz nowoczesne ze względu na możliwość zastosowania opcji pt. inteligentne oświetlenie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

W momencie, gdy jesteśmy pewni wyboru rodzaju żarówki, warto skupić się na podstawowych kryteriach zakupu. Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma moc danej żarówki, którą dobiera się na zasadzie wielkości (metrażu łącznie z wysokością) pomieszczenia, poziomu oświetlenia naturalnego, rodzaju pomieszczenia oraz barw w nim występujących.

W przypadku oświetlenia LED przyjmuje się, iż na każdy metr kwadratowy powinno przypadać około 200 lm. Wówczas oświetlenie jest optymalne i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Innym – istotnym kryterium jest rozmiar gwintu – do podstawowych zaliczamy rozmiary E27 oraz E24.

Z takimi informacjami wybór żarówek będzie bezproblemowy!

Blog Comments powered by Disqus.