Jak kupić dobry ekspres do kawy? Wybierz model najlepszy dla siebie.

Kasia
Jak kupić dobry ekspres do kawy? Wybierz model najlepszy dla siebie.

Dzisiaj kilka słów o ekspresach o kawy. Są to urządzenia coraz częściej wykorzystywane w domach i wiem, że wielu osobom trudno jest rozpocząć dzień bez dobrej kawy. Jak wybrać dobry ekspres do kawy? Jakie są rodzaje i czy w ogóle warto?

Ciśnieniowy ekspres do kawy

Ekspresy ciśnieniowe do zaparzania kawy wykorzystują wysokie ciśnienie. Zagotowana woda przelewana jest do pojemnika z kawą za pomocą specjalnej pompy, a następnie trafia do filiżanki.

Takie modele zapewniają nie tylko możliwość zaparzenia smacznej kawy, wyposażone są również w dyszę do spieniania mleka, pozwalając na stworzenie kawy białej lub caffe latte. Niektóre modele posiadają również podwójny dozownik, umożliwiający przygotowanie dwóch kaw w tym samym czasie. Bardziej profesjonalne (i droższe) produkty posiadają także specjalną komorę z młynkiem, do której można wsypać kawę ziarnistą.

Ekspresy ciśnieniowe charakteryzują się wysoką funkcjonalnością. Pozwalają na przygotowanie różnych rodzajów kawy, a te lepsze także na mielenie kawy świeżej. Ich główną wadą jest niestety cena, gdyż trudno znaleźć dobry ekspres ciśnieniowy poniżej 1000-1500 zł.

Przelewowy ekspres do kawy

Ekspresy przelewowe charakteryzują się prostszą budową i niższą ceną. Takie urządzenie składa się z:

  • pojemnika na kawę
  • dzbanka (czasami zamiast dzbanka występuje termos, który dłużej utrzymuje temperaturę)
  • filtra (najczęściej są to jednorazowe filtry papierowe, zdarzają się modele z filtrami z siatki, które należy dokładnie umyć po każdym użyciu)
  • płyty grzewczej

Ekspresy przelewowe pozwalają na szybkie i proste przyrządzenie smacznej kawy. Są proste w obsłudze, nie mają jednak tak wielu funkcji, jak ciśnieniowe (brak im np. spieniacza mleka). Ich największą wadą jest konieczność pamiętania o kupowaniu filtrów do kawy. Ekspresy te nie są jednak takie drogie, znajdziemy je już w cenie nawet od 100 zł.

Ekspresy na kapsułki

Popularne ekspresy na kapsułki pozwalają nam zrobić szybko smaczną kawę. Są chyba najtańsze z przedstawionych, jednak wybierając je, musimy liczyć się z koniecznością ciągłego zakupu kapsułek, które też nie są tanie. Opakowanie ok. 16 kapsułek kosztuje ponad 20 złotych. Kolejną wadą tych ekspresów jest to, że w kapsułkach znajduje się kawa rozpuszczalna, więc miłośnicy świeżej parzonej kawy nie znajdą tu czegoś dla siebie. Mimo to rodzajów jest sporo, a więc ekspres taki daje możliwość tworzenia różnych typów kawy.

Ekspres do kawy staje się standardowym wyposażeniem mieszkania. Myślę, że każda z podanych opcji okaże się interesująca dla poszczególnej grupy osób. Najciekawsze są oczywiście ekspresy ciśnieniowe, które jednak sporo kosztują i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Zdjęcie: mediamarkt.pl

Blog Comments powered by Disqus.